צבי גולדפינגר: מידת השליטה של אנשי קבוצת הרכישה בתכנון הבניין

צבי גולדפינגר מסביר כי כאשר מדברים על יתרונות של קבוצת רכישה, הדבר הראשון שמוזכר הוא החיסכון בעלויות. ואכן, המחיר הסופי לדירה של קבוצות רכישה, שלא צריכות לממן עלויות פרסום או הוצאות כאלה ואחרות שהקבלן כן צריך לממן, הוא נמוך. למעשה, מדובר במחיר מבין הנמוכים במשק.

צבי גולדפינגר - מידת שליטה גדולה לקבוצה
צבי גולדפינגר – מידת שליטה גדולה לקבוצה (khunaspix)

עם זאת, קיים יתרון נוסף לקבוצות רכישה והיא מידת השליטה של אנשים הקבוצה בתכנון הבניין. צבי גולדפינגר מסביר על היכולת של חברי קבוצת הרכישה לשלוט בעיצוב הדירה ותכנון הבניין.

תכנון הבניין – השפעה לטווח ארוך

כאשר רוכשים דירה מקבלן מקבלים אותה מעוצבת ומאובזרת באביזרים בסיסיים. למעשה, במצב כזה, אין לרוכש הדירה שום מרחב תזוזה או שיקול לגבי איך שהדירה תיראה. כאשר מדובר בקבוצת הרכישה, חברי הקבוצה מחליטים בעצמם על מראה הדירה ועל המבנה שלה וכן על תכנון הבניין. את זאת הם עושים על ידי היוועצות עם חברת הניהול ובמיוחד עם בחירת האדריכל הנכון וזה שהיה לטעמם ולתקציבם.

צבי גולדפינגר מציין שמצב זה דומה למצב של אנשים פרטיים אשר בונים בית צמוד קרקע בשיטת הבנייה העצמית. בקבוצת רכישה ההשפעה על שימוש בחומרים איכותיים, ההקפדה על סטנדרט בנייה גבוה וגימור איכותי, נתון לחלוטין לבחירה ולשיקול של חברי הקבוצה.

מידת השליטה

למעשה, השליטה של חברי קבוצת הרכישה מתחילה עוד לפני שהונחה אבן הפינה. כל אנשי המקצוע בפרויקט נבחרו בקפידה וממשיכים להיבחן גם לאחר מכן. כמו כן, מידת השליטה היא רבה כי האדריכל שנבחר עובד בצמוד לוועדת ההיגוי – שגם היא נבחרה על ידי חברי הקבוצה.

לאחר ששלב התכנון מגיע לסיומו ואף התקבלו אישורים לפרויקט, קבוצת הרכישה תשפיע באופן משמעותי על עיצוב הבית באמצעות בחירה חומרים איכותיים ובפתרונות מתקדמים לבית חכם.